Kurban Bağışı (Küçükbaş)

9.000,0014.000,00

Yurtiçi Adak Akika Şükür Nafile Kurban Bağışlarınızı en kısa sürede keserek videosunu cep telefonunuza gönderiyoruz. Bağış tutarı cüsse seçimine göre değişmektedir. Daha detaylı bilgi için 05535108077 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Açıklama

Kurban bağışı ile Adak Akika Kurbanı, Şükür Kkurbanı ve nafile kurbanlarınızı kesiyor, medrese talebelerimize ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Kurbanlarınızı İslami hassasiyetlere göre keserek, kesim sonunda videosunu cep telefonunuza gönderiyoruz.

Kurban Nedir?

Sözlükte Kurban, Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamına geliyor. Dinî bir ifade olarak ise kurban, Allâh’a yakınlaşmak ve Rızasına kavuşmak maksadıyla bir kulluk ameli olarak, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun şekilde kesmektir.

Adak Akika Şükür Kurbanı ve Diğerleri Nedir?

Kurbanı farklı amaçlarla vacib veya sünnet olarak keseriz. Kurban bayramında kestiğimiz vacib kurban dışında en yaygın ikisi Adak ve Akika Kurbanı olmuştur. Adak kurbanı, bir dileğin gerçekleşmesi halinde kesilmesi vaad edilen kurbandır. Adandığı durum gerçekleştiğinde adak sahibi için kesilmesi vacib hükmündedir. Akika Kurbanı ise çocuğun 7. günü veya sonrasında kesilen bir kurbandır ve kuvvetli bir sünnettir. 7. günde kesilemeyen akika kurbanı imkan nisbetinde en kısa zamanda kesilir. Her bir kız ve erkek çocuğu için ayrı ayrı akika kurbanı kesilir. Şükür kurbanı, bir müsibetin kalkması veya bir nimetin ulaşması durumunda ya da mevcut hal için şükrün ifadesi olarak kesilen kurbandır. Adak adamadığımız tüm durumlarda şükür kurbanı kesebiliriz.

Kurban Bağışı Nedir?

Kurban bağışı, bir kurbanın kesiminden dağıtımına kadar tüm yetkinin bir kişi ya da kuruluşa verilmesidir. Bağışçı, genellikle kurbanın etinden ya da başka kısmından bir şey talep etmez. Bağışı kabul eden kişi ya da kuruluş, etin dağıtımında da tasarruf sahibidir. Kesim süreci gibi depolama, paketleme, tasnif etme gibi dağıtıma kadar olan tüm süreç de bu kişi ya da kuruluşun sorumluluğundadır. Kurban bağışının belki de en önemli süreci ise dağıtım sürecidir. Zira bir kurban bağışının amacı, kurban etinin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasıdır. Kuruluşlara yapılan kurban bağışı, kurban etinin gerçek ehli olan ihtiyaç sahiplerine ulaşmasında büyük kolaylık sağlar.

Vacib kurbanda 1/3 oranında hane halkının yemesi sünnettir. Ancak ihtiyaçlıların çokluğu halinde o kısmın da dağıtımı müstehab görülmüştür. Adak kurbanı, adak sahibi tarafından yenmez ve tamamının dağıtılması gerekir. kestiğimiz akika kurbanının da tamamını dağıtılabiliriz.  Şükür kurbanı da bu şekildedir. Bu itibarla adak kurbanının tamamının dağıtılması gerekirken, nafile kurbanların ise tamamının dağıtılması daha hoş görülmüştür. Böylece dağıtımın ehline ulaşması açısından bağış kurban yolu tesis edilmiş ve kurbanın sosyolojik tarafında bulunan ihtiyaç sahibini gözetmek öne alınmıştır.

Kurban Bağışının Önemi

Bir kurbanın bağışlanması pek çok yönden önem taşır. Hayvanın belirli bir kısmının dağıtımından öte kurban bağışı, bu ibadetin her safhasında tecrübe ve doğru netice almak için tercih edilebilir. Yerleşik faaliyeti olan kuruluşlar tarafından yürütülemsi gereken süreçler güvenilir olduğu taktirde, kurbanı bağışlamak oldukça iyi bir tercihtir. Allah’a yakınlaşmak için kesilen kurbanlık hayvan, usullere uyulduğu taktirde bir ibadet halini alır. Böylelikle kişi, ibadetini fiilen yerine getirmiş olur.

Kurban bağışı, bireysel olarak ulaşmamızın zor olduğu kişilere kuruluşlar vasıtasıyla ulaşmamızı sağlar. İnfak yönünden ise ayrı bir değer taşır. Zira bağışçı, bu kurbandan kendisi için en büyük payı ayırmış, sadece Rabbinin vereceği ecre talip olmuştur. Gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşma açısından imkanlarının ötesinde bir imkan bulmuştur. Satın alma, besleme-barındırma, kesim, saklama-depolama, taksimat ve dağıtım süreçleri de olması gerektiği şekilde tamamlanmıştır. Böylece bir kurban bağışı, o kurbanın her yönüyle bağışçıya fayda vermesine sebep olmuştur.

Kurbanım Kaç Kişiye Ulaşıyor?

Genellikle bir kurban bağışından oluşan etin yüzlerce kişiye ulaştığını söyleyebiliriz. Bağışlarınız, talebe yemekleri için kullanılırken ayrıca ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor. Bu itibarla ulaştığı ehil kişi sayısı bireysel olarak ulaşılabilecek kişi sayısının çok üstüne çıkıyor.

Kurban Bağışı için Neden İlim Merkezi?

İlim Merkezi olarak kurban bağışlarınızın kabulünden dağıtımına kadar tüm İslâmî hassasiyetleri gözeten bir süreç yürütüyoruz. 2013 yılından bu yana oluşan bütün birikimimizi bu yönde kullanıyoruz. Gönüllerin rahat olduğu, güvenilir, temiz bir kurban kesiminin ehil kasaplar tarafından yapıldığı organizasyonu sağlıyoruz.

İlim Merkezi Kurban Organizasyonu İşleyişi

 • Kurbanınızı bağışladığınızda, sizlere telefonla ulaşarak vekâletinizi alıyoruz. Aslında vacib kurban dışında sözlü vekalet alınması gerekmiyor. Ancak bağışçılarımızın kalplerinin mutmain olması için bu uygulamayı gerçekleştiriyoruz. Böylece bağış tutarını ödeyen kişi ile gerçek vekalet sahibini de ayırt ederek doğru vekalet bilgilerini kaydedebiliyoruz.
 • Hemen: Ardından vekalet bilgilerini yazılı şekilde derhal kesimhanemize iletiyoruz.
 • İlk 24 Saat:
  • Kesimhanemizde ehil kasabımız tarafından İslâmî usullere uygun bir şekilde kurban kesiminiz yapılıyor.
  • Kurban kesimi esnasında kasabımız dua edip vekaletinizi okuyor.
  • Kurbanınızın kesilmesi tamamlanana kadar video çekimini yapıyoruz.
  • Bundan sonra ilk olarak merkezimize kurban kesim videonuz geliyor.
 • 24-48 Saat:
  • Videonuzu cep telefonunuzdan izleyebileceğiniz formata dönüştürerek hemen size ulaştırıyoruz.
  • Bu esnada kesilen kurbanınızı kesimhaneden işleme alanına alıyor ve dinlendiriyoruz.
 • 24-72 Saat:
  • Dinlenme süresi sonunda işleme alanında etleri parçalayarak sınıflarına göre ayırıyoruz.
  • Ardından paketleme için uygun şekilde doğrayıp stoklara geçiyoruz.
  • Son olarak dağıtıma hazır halen gelen etleri tasnif ederek soğuk havaya alıyoruz.

Kurban Etleri Kimlere Dağıtılıyor

Bağışladığınız kurban etinin dağıtımı 24 saat ile 72 saat arasında başlayacak şekilde gayret ediyoruz. Kurbanlarınızın dağıtımında temel bazı noktaları önceliyoruz. Bunlar medreseler, dernek faaliyetleri ve ihtiyaç sahibi ailelerdir. Dağıtımları şu şekilde paylaştırıyoruz:

 • Medreselerde yemek verilmesi
 • Faaliyelerde yemek verilmesi
 • Faaliyet bölgemizdeki ihtiyaç sahibi ailelere yapılan dağıtımlar
 • İhtiyaç sahibi talebe ailelerine dağıtımlar
 • İhtiyaç sahibi eğitmenlere yapılan dağıtımlar
 • Diğer dağıtımlar

Kurban hakkında daha fazla bilgi ve fetvalar için web sitemizde kurban kelimesini aratabilirsiniz.

Ek bilgi

Cüsse Tercihi

Küçük Cüsseli, Orta Cüsseli, Büyük Cüsseli