fbpx

HAFIZLIK MEDRESESİ, HAFIZLIK KURSU

Hafızlık Medresesi Nedir?

Hafızlık Medreseleri Kur’ân’ı belirli bir sistemle hıfzetmek ve ezberde tutmak için tedris edilen ilim yuvalarıdır. İlim Merkezi Hafızlık Medreseleri birden fazla modelde eğitim veriyor. Bunlar arasında Gündüzcü Hafızlık Medresesi, Yatılı Hafızlık Medresesi ve bunların kız-erkek binaları bulunuyor.

Hafızlık Medreseleri (Hafızlık Kursu Eğitimi)

Üstadımızın Mahmud Efendi Hazretlerimiz “Her mahalleye en az bir erkek bir kız medresesi açmalı” emrini buyurdular. Bizler, kuruluşumuzdan bu yana, Mahmud Efendi Hazretlerimizin bu emri üzerine Hafızlık Kursu eğitimleri veriyoruz. Hafızlık gönül işidir, Hafızlık Eğitimi de bu işin tezgahı… İlim Merkezi’nde hizmet eden Hafızlık hocalarımız, her bir talebemizle 7 gün 24 saat ilgilenerek onları bu büyük neticeye hazırlamaktadır. 

Başakşehir’deki Hafızlık Medreseleri (Hafızlık Kursları)

Başakşehir İlim Merkezi bünyesinde 40 erkek talebe kapasiteli Şehid Hızır Efendi Yatılı Hafızlık Medresesi ücretsiz eğitim vermektedir. Metrokent Gündüz Hafızlık Kursu ile gündüzcü talebelere hazırlık ve hafızlık eğitimini yine ücretsiz veriyoruz. Aynı şekilde Metrokent Kız Yatılı Hafızlık Medresemiz, Metrokent Kız Gündüz Hafız Medresemiz, Tarabya Kız Gündüz Hafızlık Medresemiz ile hizmetimiz devam ediyor. Ayrıca hafızlık öncesi Tarabya Kız Sıbyan Üstü Medresesi ile de eğitimlerimizi sürdürüyoruz.

Talebelerimizin eğitimlerini sadece hafızlık kursu eğitimi değil, ilmi donanım, manevi olgunluk, İslamî ve millî bilinç kazanmalarını sağlamak için şekillendiriyoruz.

Başakşehir’de çeşitli noktalarda gündüzcü kız hafızlık, gündüzcü erkek hafızlık kursu, yatılı kız ve erkek  hafızlık kursları açtık. Bu medreselerimize başvuru için Hafızlık Başvuru Formunu doldurmanız gerekmektedir.

HAFIZLIK BAŞVURU FORMU

Hafızlık Eğitimi Ne Kadar (Kaç Yıl) Sürüyor?

Bir hafızın yetişmesi, bu alandaki tüm eğitim aşamalarını başarıyla tamamlamasını gerektiriyor. Hafızlık eğitimi aşamaları ise Hazırlık Eğitimi ve Hafızlık şeklinde ikiye ayrılıyor. Hazırlık sınıfındaki talebeler Kur’ân’ı yüzünden okurlar ve okumalarını ilerletirler. Böylece çok hızlı ancak telaffuzları düzgün ve anlaşılır bir şekilde okuyana kadar devam ederler. Eğitimleri 2 seneye kadar sürebilir.  

Eğitimlerin hazırlık kısmını bitiren hafızlık talebeleri, hafızlığa geçiş sınavında başarı elde etmelidir. Daha sonra genellikle 2 ila 3 sene sürecek hafızlık maratonu başlar. Bu süre boyunca belirli bir sistem dahilinde her gün ders vererek ezberlerine devam ederler. Her bir yeni ezber ile birlikte daha evvel yaptığı ezberleri de tekrar ederler. 

İlim Merkezi Hafızlık Medreselerinden Fotoğraflar

Hafızlık Medreselerinden İcazet Merasimi

Hafızlığını tamamlayanlar, Kur’ân’ı baştan sona hafızalarına kaydetmenin şerefiyle icazet belgelerini alıyorlar. (İcazetnameleri verenler Mahmud Şevket Ustaosmanoğlu Hoca Efendi, Recep Eryiğit Hoca Efendi, Ramazan İlhan Hoca Efendi, İlim Merkezi Başkanı Ahmet İlhan Hoca Efendi.) Artık onlar bu genç yaşta Hafız nişânıyla nişanlanmış, İslâm’ın parlayan birer hazinesi oldular. Rabbimiz çıktıkları bu ilim yolunda kendilerini daima muvaffak eylesin. 

SOHBET VE FALİYETLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUP ABONE OLUN

[forminator_form id="20022"]