fbpx
Sadaka Nedir, Hükmü Nedir, Kime Verilir ve Sadaka Hakkındaki Soruların Cevaplandığı Yazı
Soru-Cevap

Sadaka Nedir? Sadakanın Hükmü

Okuma Süresi: Yaklaşık < 1 dk.

Sadaka Nedir, Neler Sadakadır?

Sadaka nedir sorusunun cevabı belki tek bir cümlede şöyle toplanabilir:

Tüm anlamlarıyla sadaka; nafile olarak yapılan hayır ve hasenâtı, insan ve hayvanlara yapılan iyilik, lütuf ve ihsanları, hatta insanların gönlünü hoş eden güzel söz ve davranışları kapsamına alır. 

Sadaka Belayı Def Eder Sözü Doğru mu?

İnsanoğlu geçici dünya hayatında zaman zaman musibetlerle sınanır. Bu sınanma bazen münferid olurken, kimi zaman ise toplumu hatta geniş çevreleri kuşatır. İmtihan kıstaslarından biri de hastalıklardır. Bir mü’min, musibetlere karşı tavır konusunda her şeyden önce, Allah Te‘âlâ’nın müsaadesi ve takdiri olmaksızın hiç kimseye herhangi bir olumsuzluğun erişemeyeceğini; kendisine gelip çatanın, zaten ona isabet edecek olduğunu, ona isabet etmeyenin de zaten kendisine gelip çatmayacağını bilmekle mükelleftir.

Abdullah ibni Abbâs (Radıyallâhu Anhümâ)dan rivâyet olunduğuna göre, Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Ayak sürçmesi, musibet, hastalık, tırmıklanmak, göz seğirmesi ve bunların fevkindeki her sıkıntı verici şey belâdan sayılır.” (Deylemi, el-Firdevs)

Bununla birlikte müsibetlerin defi için sadaka verimesi yine bir hadîs-i şerîf ile tavsiye olunmuştur:

“Mallarınızı zekâtla koruyun, hastalarınızı sadaka ile tedavi edin, belâya da duâ hazırlayın.” (Deylemi, el-Firdevs)

Sadaka-i Cariye Nedir?

Peygamber efendimizin (Sallallahu aleyhi ve sellem) tavsiye buyurduğu üzere kişinin ölümünden sonra da knedisine fayda sağlamaya devam edeceği şeyler üçtür:

“İnsan öldüğü zaman üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i Câriye, kendisinden faydalanılan ilim, kendisini hayırla yâd ettiren sâlih evlat.” (Müslim)

Kurum ve Kuruluşlara Sadaka Verilir mi?

Sadaka Ne Zaman Verilir?

Sadaka Kimlere Verilir?

Sadaka Hakkında Ayet ve Hadisler

SOHBET VE FALİYETLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUP ABONE OLUN

[forminator_form id="20022"]